ציפרלקס: תופעות לוואי וסיכונים


סם פסיכיאטרי נגד דיכאון - ציפרלקס -  (Escitalopram) - תופעות לוואיציפרלקס: תופעות לוואי וסיכונים מאתר עמותת מגן זכויות אנוש, 30 בינואר 2012  ,www.cchr.org.i  

פירוט זה של תופעות לוואי מבוסס על העלון לרופא של ציפרלקס, שהינו מפורט יותר מהעלון לצרכן. מידע זה תקף גם עבור אסטו – תחליף גנרי לציפרלקס.

אזהרה: ציפרלקס הינה תרופה פסיכיאטרית נוגדת-דיכאון ממשפחת ה-SSRIs

הקדמה לגבי ציפרלקס
לא קיימת בדיקה רפואית כלשהיא, כגון בדיקת דם, שתן, צילום רנטגן וכיוצא בזה, היכולה להצביע על כך שיש צורך בטיפול בציפרלקס. למעשה ציפרלקס, כמו כל התרופות נוגדות הדיכאון, מנסה לטפל בסמפטומים רגשיים באמצעים כימיים. לכן המטופל בד"כ נדרש ליטול ציפרלקס לכל ימי חייו – שכן שורש הבעיה (אם בכלל קיימת בעיה מהותית) נשאר ללא טיפול. אולם לאחר שנים של שימוש, במקרים רבים לא ניתן להפסיק את נטילת התרופה עקב הסתגלות הגוף. מסיבה זו יש לשקול היטב את תופעות הלוואי של ציפרלקס לפני שמתחילים את הטיפול בה, שכן בד"כ מדובר בחוזה לשארית החיים – לשמחתן הרבה של חברות התרופות.

סיכונים עיקריים של ציפרלקס


החמרה של תסמיני החרדה
החמרת מצב הדיכאון
התעצמות מחשבות אובדניות והתנהגות אובדנית
מאניה (מצב רוח סוער שאינו תואם את הנסיבות)
פרכוסים (בדומה לאפילפסיה)
אי שקט, רעד, תת חום, התכווצויות שרירים פתאומיות (סינדרום סרוטונין)
שיבוש רמת הסוכר בדם.
שיבוש מאזן הנוזלים וירידה ברמות מלחים
דימומים תת עוריים

תופעות לוואי נפוצות

חוסר תיאבון, אימפוטנציה, ירידה בדחף ובתפקוד המיני, נדודי שינה
טשטוש, סינוסיטיס (דלקת מוגלתית במערות האף), חום, בחילה (נפוץ מאד), שלשולים/עצירות, הזעה מרובה, עייפות וישנוניות, פיהוקים.

סיכונים בנטילת ציפרלקס במהלך הריון

הפרעות עצביות והתנהגותיות אצל העובר כגון: רגישות יתר, רעד, מתח שרירים מוגבר, בכי תמידי, קשיי יניקה ובעיות שינה.
הנקה: התרופה מצויה בחלב האם.

תופעות לוואי נוספות

הזיות, בלבול, אי שקט, חרדה, אובדן עצמיות, התקפי פאניקה, עצבנות, הפרעות תנועה, הפרעות ראייה, ירידה בלחץ דם בעת שינוי תנוחה, הקאות, יובש בפה, אנורקסיה, שיבוש תפקודי כבד, פריחה, גרד ואדמומיות בעור.
כל תופעות הלוואי והסיכונים הללו מפורטים בעלון לרופא של ציפרלקס ולכן הם תקפים גם עבור אסטו ועבור אסציטאלופראם, שהינם תחליפים גנריים של ציפרלקס (מכילים אותו חומר פעיל).

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה